איך למנוע עד כמה שניתן תאונות עבודה מיותרות וכואבות?

אנו קוראים כמעט בכל שבוע על תאונת עבודה מיותרת שגרמה לפציעות ואף למוות בגלל אי הקפדה על כללי בטיחות ועל תשתית ראוייה לעבודה. בטיחות בעבודה היא אחד הנושאים החשובים ביותר בעבודה ואחד הנושאים רשק הרבה לא נותנים לכך דגש מתאים. עד שקורית התאונה ואז מקימים ועדה ובודקים את הסיבות ומסיקים מסקנות אבל הפגיעה כבר קרתה.

הנושא חשוב על אחת כמה וכמה כשמדובר על בטיחות בתעשייה שקיימים בה מרחבי עבודה מסוכנים כמו סביבה עם קרינה, גזים וחלקיקי פסולת שמזהמים את האוויר, עבודה עם כלים כבדים וחדים, עבודה בגובה, עבודה עם חשיפה לרעש ועוד. אי הקפדה על כללי הבטיחות ולו הקטן ביותר, יכולה להוביל לתאונת עבודה.

דגשים להקפדה בעת העבודה

התאמת הכללים לאופי העבודה- כל מקום עבודה דורש התנהלות מסויימת מעובדיו ומתוך כך צריכים להגזר כללי הבטיחות בעבודה. אין להחיל כללי עבודה כלליים ולצאת לידי חובה אלא להיפך, חשוב להתאים את כללי העבודה למה שנדרש בפועל.

תנאי העבודה- וודאו כי העובדים מקבלים תנאים תומכי עבודה כמו תזונה מזינה ומשביעה, זמני מנוחה ושינה, חופשה והתרעננות, ימי השתלמות, שכר מתאים ועוד. ככל שהעובדים יהיו רעננים, מסופקים ומקצועיים יותר כך יוכלו להתמקד בעבודה ולפעול באופן נכון על פי הנדרש.

תדרוכים- גם אם הכללים ידועים, נכון יהיה לתדרך את העובדים בתחילת כל יום עבודה ולרענן את כללי הבטיחות. התדרוכים צריכים להיות ממוקדים, יעילים וקצרים בכדי לא להתיש את העובדים ולגרום לחוסר הקשבה. המתדרך צריך להתייחס לנושא בכובד ראש ולהעביר את חשיבות הדבר גם לעובדים.

הקפדה על מרחב נקי-  בסיום העבודה, כל העובדים מחזירים את הציוד למקום, כמו גם במהלך העבודה שומרים על מרחב נקי ומאורגן. ככל שמרחב העבודה מבולגן יותר כך עולה הסיכוי לתאונות ותקלות בתפקוד ובשימור תקינות הציוד. מעבר לכך שמרחב מלא בגירויים וציוד יכול להשפיע על עירנות ותפקוד העובדים.

מינוי ממונה בטיחות בעבודה

ממונה הבטיחות אחראי להבין את הסכנות ואת הנדרש בכל תפקיד ותפקיד ולוודא שהעובד מוגן ומקבל את הציוד ואת תנאי העבודה הנדרשים לביצוע העבודה מבלי להסתכן באופן מיותר. לרוב, העובד רוצה לעבוד והמעביד רוצה שהעובד יעבוד. התעסקות בכללי בטיחות והקפדה על תקנות לעתים יכולות לעכב את העבודה או אף לעצור אותה. אבל, זהו התפקיד החשוב ביותר אם מעוניינים להמנע מתאונות עבודה ואם רוצים לוודא שכל העובדים חוזרים הביתה בשלום ובבריאות בכל יום עבודה.

ככל שיינתן לממונה הבטיחות מרחב עבודה והבנה מעמיקה יותר על הנדרש במחלקות השונות, כך יתאפשר לעובדים מרחב בטוח לעבודה ורוגע להתרכז בתפקידם.

מחשבה מקדימה של הנדרש בכל אחת מהמחלקות השונות והתייחסות בכובד ראש לנושא הבטיחות תמנע תאונות ותמנע כאבים ואבידות.