הידראוליקה הינו מונח אשר התגלה עד ידי בלז פסקל, מדען צרפתי מפורסם מאוד שערך ניסוי נוזלים ובמהלכו גילה כי בעזרת דחיסה של חומר נוזל, אפשר להפעיל לחץ גדול ולגרום ליצירת כוח רב שיניע מגוון רחב של מערכות ביתר קלות. כיצד עובדת ההידראוליקה ? פשוט מאוד – הדחיסה של הנוזל יוצרת לחץ גדול מאוד בתוך הצינור בו נמצא אותו נוזל, ככל שהדחיסה גדולה יותר, כך הנוזל צובר כוח המניע אותו קדימה. בעזרת אותו כוח יכול הנוזל להרים משא במשקל כבד מאוד, להניע מכונות ולבצע מגוון רחב של פעולות קשות בקלות רבה. כמובן, ככל שרוצים לבצע פעולה קשה יותר, או לבצע הרמה של משא כבד יותר, יש לדחוס כמות גדולה יותר של נוזל.

הדוגמא הטובה ביותר – הרכב שלנו

הדוגמא הטובה ביותר שניתן לתת כדי להמחיש את פעולת ההידראוליקה היא מערכת הבלמים שיש ברכב הביתי שיש לכל אחד, ולא משנה מאיזה סוג. האם אי פעם תהיתם כיצד לחיצה קטנה, שאינה כרוכה במאמץ רב מבחינתכם, מצליחה לעצור, או להאט, רכב במהירות גבוהה ? אם כן, התשובה לכך היא פשוטה – הידראוליקה. מערכת הבלמים של הרכב מורכבת למעשה ממערכת הידראולית פשוטה. כשאנחנו לוחצים על דוושת הבלמים, אנחנו למעשה דוחסים את הנוזל הנמצא בצינורות וכך מפעילים כוח על הבלמים על הצמודים לגלגלים, מה שגורם להאטה או עצירה מוחלטת שלהם, בהתאם לעצמת הלחיצה על הבלם.

היכן ניתן לראות שימוש במערכות הידראוליות ?

כיום ניתן למצוא מגוון רחב של שימושים במערכות הפועלות על עיקרון ההידראוליקה. בתעשיות רבות הבינו כי בעזרת עיקרון זה הם יכולים לבצע מגוון רחב מאוד של פעולות בצורה הרבה יותר פשוטה והרבה יותר נוחה, ללא מאמץ כלל. השימושים הנפוצים ביותר במערכות הפועלות על הידראוליקה הם בתחומים הבאים :

  • עולם הרכב
  • מנופים
  • משאבות מסוגים שונים
  • מכבשים (כמו מכבשי ענבים וזיתים מודרניים וכדומה)

ועוד…

למעשה כל פעולה של הרמה, או פעולה הדורשת כוח רב מאוד, ניתן לבצע בצורה הרבה יותר קלה בעזרת עיקרון זה ולכן במכונות רבות ניתן לראות שימוש במערכות אלו. כמובן, כאמור בתחילת המאמר, ככל שמדובר בפעולות קשות יותר ומשאות כבדים יותר, המערכת תהיה גדולה יותר ותעשה שימוש בדחיסה של כמות גדולה יותר של נוזל.

כמובן, המערכת מתוכננת ונבנית על ידי מהנדסים מומחים בהתאם למכונה בה מדובר כך שהעיקרון אכן יפעל בצורה תקינה וטובה.

קראו עוד: מערכת הידרוסטאטי
קראו עוד: אלמנט סינון איכותי וחשיבותו