מערכת פנאומטיקה, הנקראת באנגלית Pneumatic System, הינה מערכת המופעלת על ידי לחץ אויר (לרוב עד 10 בר).

מערכת פנאומטית לרוב מורכבת מהרכיבים הבאים: מדחס, ווסת, שסתום סולונואיד ובוכנה.

 למעשה, פנאומטיקה היא שם כולל לטכנולוגיה של הפעלה מכנית באמצעות גז דחוס, בדרך כלל אוויר. היתרון של שימוש באוויר נובע מכך שהאוויר הינו חומר זמין, זול, ובטוח לשימוש. דליפה של אוויר אינה גורמת לנזק, בניגוד לנוזל הידראולי,  המשמש למטרות דומות.

יתרונות פנאומטיקה על פני הידראוליקה:

  1. עלויות המערכת והרכיבים זולים מאוד.
  2. ניתן להשתמש בה בקלות באווירה נפיצה (מפעלי כימיה, טחנות קמח וכו').
  3. הרכיבים חליפיים וסטנדרטים.
  4. מערכת נקייה.
  5. המערכת הפנאומטית קומפקטית.

חסרונות פניאומטיקה על פני הידראוליקה:

  1. מוגבלת בהעברת כח.
  2. רוב הרכיבים יכולים לעבוד עד 10 בר.
  3. האוויר דחיס ועל כן יש הפסדי אנרגיה בהעברת כוח.
  4. התנועה בבוכנות אינה חלקה.
  5. אפשרויות הביצועים מוגבלות.

חברת בלס הנדסה מתמחה בתכנון מערכות משולבות הידרו-פנאומטיות, המשלבות פיקודים פנאומטיים לרכיבים הידראוליים, ובכך מושג יתרון של השקעת אנרגיה נמוכה וזולה מאד. אנרגיה זו מפעילה רכיבים הידראוליים המכפילים אותה ומייצרים לחצים גבוהים מאוד – עד 10000 בר.

כמו כן, במקרה בו במקום אין גישה לחשמל אך ישנה נקודת אויר, חברת בלס הנדסה מתמחה בתכנון מערכות משולבות המפעילות מנוע פנאומטי שמניע משאבה הידראולית, ובכך המשאבה מספקת לחץ גבוה לבוכנה. מערכת כזו יושמה בחברת "אגד" בה נבנו ג'קים (מגבים) לאוטובוסים.

ציוד פנאומטי שמספקת חברת בלס

החברה מספקת בוכנות פנאומאטיות תוצרת REXROTH ויחידות שירות פנאומאטיות מהמתקדמות ביותר בענף הפנאומטיקה. בוכנות אלו הן מוצרים מכאניים אשר נועדו לנצל את כוח האוויר הדחוס במטרה ליצור כוח בתנועה ליניארית, סיבובית או משולבת. הבוכנה הפניאומאטית עושה שימוש באנרגיה הפוטנציאלית המאוחסנת בתוך האוויר הדחוס, וממירה אותו לאנרגיה קינטית, כך שהאוויר מתפשט על מנת להגיע לאוויר אטמוספירי. הבוכנה נאלצת לנוע בכיוון הדרוש מפאת התפשטות האוויר.

בנוסף, קיימים בחברתנו גם שסתומים פנאומטים, אשר בדומה לשסתומים מסוגים אחרים, ניתן להבחין ביניהם באמצעות מספר פרמטרים, וביניהם: שסתומי חשמל חשמל, שסתומי חשמל קפיץ, שסתומי חשמל אויר ושסתומי אוויר אוויר. ניתן לחבר את אותם השסתומים אל סעפות פנאומאטיות בזמן שבו האוויר עובר בין הסעפת לפתח השסתום או לחברם בצורה ישירה אל הצנרת. חברת בלס הנדסה ומיכון בע"מ מעניקה למעגל לקוחותיה שפע פתרונות הנדסיים מתקדמים להעברת כוח על ידי פניאומטיקה והידראוליקה.

תחומי עיסוק נוספים של חברת בלס הנדסה

מלבד רכיבים פנאומטיים, חברת בלס הנדסה משווקת ומתקנת מגוון רחב של מוצרים תחת הקטגוריה של ציוד הידראולי, כמו למשל בוכנות הידראוליות, משאבות הידראוליות ומכבשים הידראוליים. המוצרים שמייבאת ומשווקת חברת בלס בתחום ההידראוליקה מיובאים בלעדית מהחברות הטובות והמובילות ביותר בענף  כגון:  Rexroth Bosch Group , Brueninghaus,  Hydac ,  Simrit , Oil Control  וכדומה.

החברה עושה את כל המאמצים האפשריים על מנת לספק לכל לקוח פתרון פונקציונאלי ברמה גבוהה, תוך שימת דגש מרכזית על חסכון באנרגיה. חברת בלס מתמחה בנוסף בייבוא ושיווק של מוצרי אטימה ובתכנון וייצור של מערכות הנעה ליניאריות משולבות בקרה אלקטרונית.

קראו עוד:  הידרואליקה בעולם המדעי וההנדסי
קראו עוד:  בוכנה הידרואלית לעומת בוכנה חשמלית