בעבר, היינו רגילים שמכונות מסוימות היו יכולות לעבוד אך ורק באופן ידני, כך למשל עם מחרטות, מקדחות וכדומה. אך כמו שלא מעט ציוד מכני השתנה והפך להיות ממוחשב כך גם כלים אלו השתנו וכיום ניתן לשנות בהם באמצעות מחשבים.

מכונת CNC (COMPUTER NUMERICAL COMTROL), מיועדות לשלוט באותם מכשירים באמצעות בקרים ממוחשבים, אשר מקבלים קלט עם הוראות, באמצעותן אפשר להפעיל אותם. מדובר על קלט בשפת הוראות סטנדרטית (G-CODE), אשר מאפשר להעביר הוראות ביצוע פשוטות לכאורה, אל אותם מכשירים ובכך ניתן להפעיל אותם בשביל לבצע פעולות שונות.

בעזרת מכונת CNC ניתן לבצע שורה ארוכה של פעולות אשר בעזרתן אפשר לייצר רכיבים שונים לתעשיות מגוונות. כל זה באמצעות שימוש בחומרי גלם לא מעובד, אשר אותן הוראות מאפשרות להפעיל את המכשירים השונים, לבצע תנועות ופעולות שונות, אשר מאפשרות להסיר חלקים מהחומר הלא מעובד, לעבד אותו בצורות שונות עוד.

אחד התחומים הבולטים בהם נעשה שימוש במכונות CNC, הוא תחום של הדרואליקה. במסגרת תחום זה, מייצרים צינורות, משאבות לחץ, שסתומים ואלמנטים אחרים שאמורים לפעול הן בכלי רכב, מנועים, מוצרי חשמל, תשתיות ועוד.

מאחר ויש צורך לייצר אלמנטים שיהיו תואמים לסוג הציוד ההידראולי, הרי שלא פעם יש לעבוד עם מערכות CNC, על מנת שיהיה ניתן לבצע זאת בצורה נכונה ויעילה. זה נכון בין אם מדובר בפרטים ספציפיים באותו ציוד ובין אם מדובר באופן כללי ורחב יותר.

 

מדוע משתמשים במכונת CNC  ומי צריך להשתמש בה?

כאמור, מכונות CNC, מתאימות לכל מי שצריך לעבוד עם חומרים מסוגים שונים, ובפרט בתחום של הידרואליקה במטרה לייצר צורות ואלמנטים שלא ניתן לייצר באופן ידני. מדובר על מרחבים ומישורים, אשר מיוצרים בתנועות ישרות, אופקיות, מעגליות ואחרות.

אם ניקח למשל עבודה על מנועים או צינורות, הרי סביר להניח שיהיה יותר קל לתת למחשב לבצע את חישובי המרחק והזוויות השונות, ולא לנסות לחשב באופן עצמאי את הגדלים והטווחים, ואחר כך לבצע את העבודה באופן ידני, מה שעלול להוביל לתוצאה לא טובה.

היום אנחנו יכולים למצוא מכונות CNC שעובדות ישירות ממחשבים אישיים רגילים בהם מותקנות תוכנות מתאימות אשר מאפשרות לבצע את השירות באמצעות שורה של כתיבת פעולות והוראות מתאימות, על פי הגדלים, הטווחים וסוגי התנועות שאנחנו רוצים לבצע. המכונה כוללת חיישנים ייחודים שבוחנים את החומר, יוצרים את התנועה ובמידת הצורך גם מבצעים תיקונים נדרשים.

כמו כן, במקרים בהם יש תקלות או כל דבר שדורש את התערבותו של המפעיל, הרי שהתוכנה יודעת כיצד להעביר הודעת קריאה באופן אוטומטי. כך המפעיל איננו צריך לשבת ליד המכונה ולראות כיצד היא מבצעת את העבודה, אלא הוא יכול לקבוע הוראה, ללכת לעיסוקיו וכשהעבודה תסתיים הוא יוכל לחזור ולראות את התוצאה הסופית שלה.