בעידן של היום, המאופיין בהתייעלות, תיעוש ופיתוחים טכנולוגיים, נוכל למצוא פתרונות רבים שהומצאו בשוק על מנת לייעל עבודה. הכוונה בייעול עבודה היא להגברת התפוקה פר יחידת זמן, קרי, לקבל יותר תפוקה בפחות זמן. אחד מהמקומות בהם תהליך זה מרכזי הוא המפעלים.

מדוע יש צורך בהתייעלות של מפעלים?

מפעלים אשר אמונים על ייצור של מוצר כלשהו, או קו מוצרים, לרוב מורכבים מפסי ייצור שונים, כאשר כל פס ייצור אחראי על ייצורו של חלק אחר המרכיב את המוצר. לבסוף, יש פס אשר מרכיב את המוצר כולו באמצעות החלקים השונים שיוצרו במפעל וישנם טכנאים ומהנדסים האמונים על בדיקתו של המוצר הסופי בכל מיני דרכים ולפי תקנים ספציפיים ורלוונטיים לסוג המוצר. לבסוף, בסיום תהליך הייצור, ישנו צורך באריזה של המוצר. בין אם מדובר בבובה אשר יש להכניסה אל תוך קופסה, או שמה מוצר מזון אשר ארוז באריזת וואקום או צנצנת אטומה- פס האריזה מגוון.

לרוב, בעיקר כשמדובר באריזה של מוצרים עדינים, כמו מוצרי מזון מסוימים, האריזה תתבצע על ידי האדם. כלומר, ממש ניתן יהיה לראות בשולי הפס פועלים של המפעל אשר עוסקים במלאכת האריזה במשך שעות רבות. עבודת אריזה המתבצעת על ידי אדם אינה יעילה כלל לעומת מה שניתן להפיק באמצעות מכונות אריזה.

מפעלים רבים מנסים ושואפים להגיע למרכז הקדמה והטכנולוגיה ולהתייעל כמה שיותר ,
ההתייעלות מתחילה מהמחשוב המתקדם , ארונות תקשורת ועד למכונות פס היצור של מוצרי המפעל .

מכונות אריזה – מהן? ואילו סוגי מכונות קיימים?

מרבית מהתעשיות בשוק כיום דורשות פונקציה של אריזת מוצר. מה שבעבר, או בחלק מהמפעלים עוד היום נעשה ידנית על ידי עובדים, נעשה כיום ביעילות מדהימה על ידי מכשור וטכנולוגיה מתקדמים במיוחד. מכונות האריזה הן בעצמן מגוונות בפונקציות שהן מציעות למשתמש. ישנו מכשור אריזה אשר מציע אריזה בשרינק, קרי, אריזה המקנה סגירה הרמטית לחלוטין של המוצר, אשר מגנה על המוצר מפני חדירה של אוויר ומפני פגימה של המוצר עצמו אך מנגד, קלה לפתיחה על ידי המשתמש. אפילו את אריזות הניילון ניתן לבחור לפי עוביין ורמת השקיפות הרצויה.

 ישנן מכונות אריזה אופקיות, אנכיות, הפועלות באופן אוטומאטי ובמהירות מפליאה. באמצעות מכשור האריזה המתקדם, המפעל למעשה חוסך במשאבים- זמן, כוח אדם, כסף, בצורה דרמאטית במיוחד. קיים רציונאל שלם העומד מאחורי רעיון האריזה וכיצד לבחור באריזה הנכונה ולהתאימה למוצר, לא רק ברמה השיווקית והאסתטית, אלא ברמה הפרקטית. למשל, במוצרים שצריכים להימכר טריים, נבחר באריזת וואקום אטומה.

כיצד יש לבקר על פעילות מכונות האריזה?

על מנת לוודא את פעילותן התקינה של מכונות האריזה, שכן, הרעיון הוא לצמצם כמה כוח אדם שרק ניתן על מנת לייעל את העבודה במפעל הרלוונטי, נצטרך מערכות בקרה ייחודיות שמטרתן בקרה על פעילות המכונות האורזות את המוצרים. מכונות הבקרה למעשה, מווסתות את פעילותן של מכונות האריזה, למשל מורידות את טמפרטורת המכונות במקרים של עליית טמפרטורה חריגה. חשיבותה של מערכת בקרה היא גבוהה, בייחוד כאשר המטרה היא צמצום כוח אדם. במידה ולא היו קיימות מערכות הבקרה, היה נאלץ לעמוד מהנדס או מפעיל במהלך רוב שעות הפעילות במפעל.

היות והמטרה העיקרית כיום בשוק היא לצמצם ככל האפשר את כמות כוח האדם האנושי במפעל ולהתייעל כלכלית עקב כך, התעורר הצורך להמציא מערכת שתוכל לבקר על פעילויות של מכונות אחרות ולווסת את פעילותן או להפסיק אותה כליל במקרים מסוימים. מערכת הבקרה מותאמת לפעילות ולמאפיינים הרלוונטיים של המכונה עליה אמונה וכך "יודעת" המערכת לזהות למעשה כל מיני חריגות מהנורמה ולתת את המענה המיידי ביותר בכדי למנוע היווצרות נזק למכונה או למוצרים.